• II Argentine Amateur Championship

    II Argentine Amateur Championship at a Aguada Polo Club

     

    The II Argentine Amateur Championship, the newest competition of the 2017 HSBC Spring Season, at La Aguada Polo Club, kicked off today, and will go through Sunday October 29. 

     

    Following the big success of the first edition, that was held last April, as a part of the Autumn season at the Novillo Astrada family’s club, it was decided to include a new version within the Spring season. The aim of the Amateur Championship is to promote polo in a friendly and familiar entourage, with the opportunity to create new bonds and strengthen friendships and camaraderie among players.

     

    The tournament showcases two levels – 0-4 goals and 5-8 goals, featuring eight teams apiece, broken down into two leagues. 

     

    The results of the opening day were as follows:

     

    0-4 goal

    - Las Praderas 8 vs Patagonia Travel 2

    - La Campana 6 vs Las Betulas 3er Tiempo 5

    - GL Vinnovo 11 vs CUBA 6

    - Libres del Sur 10 vs Los Cascos 2

     

    5-8 goal

    - GWM Martindale 8 vs Las Betulas 7

    - El Mirasol 11 vs The Investment Company EG 8

    - El Molino El Trebol 7 vs Capilla Polo 5

    -  Martindale Esmowing 10 vs El Cabure 4

     

    TEAMS (0-4 GOAL)

    • League A

    Las Praderas: Diego Sirito 1, Lucas Palmero 2, Martìn Moretti 1, Roberto Basile 0. Total: 4

    Patagonia Travel: Leonardo Cabred 0, Sebastiàn Dominguez 0, David Abiad 1, Alejandro Amadeo y Videla 3. Total: 4

    Libres del Sur: Emiliano Nespola 0, Mariano Latorre 0, Christian Condomi Alcorta 2, Augusto Reese 1. Total: 3

    Los Cascos: Julian Arostegui 0, Pablos Kutsukos 0, Javier Tonnelier 0, Diego Gimenez Lalor 2. Total: 2

    • Zona B

    La Campana: Sebastián Pistone 1, Alejandro Savagge 1, Sebastián Ballester 1, Diego Bosch 1. Total: 4 

    Las Betulas 3er. Tiempo: Tomás Allende 0, Javier Uranga 2, Diego Steverlinck 1, miguel Vigano 1. Total: 4

    CUBA: Jorge Mastrozzi 0, Federico Benitez Cruz 1, Santiago Daireaux 2, Max Pistone 1. Total: 3

    GL Vinnovo:  Gonzalo Latorre 0, Santiago Perea 0, Matias Amuchastegui 2, Santiago Soler 0. Total: 2

     

    FIXTURE (0 a 4 GOAL)

    Saturday October 21

    10am: Las Praderas vs. Patagonia Travel

    11am: La Campana vs. Las Betulas 3er. Tiempo

    12pam: CUBA vs. GL Vinnovo

    10am: Las Praderas vs. Patagonia Travel

     

    Tuesday October 24

    3pm: Libres del Sur vs. Patagonia Travel

    4pm: La Campana vs. GL Vinnovo

    5pm: Las Praderas vs. Los Cascos

    5pm: CUBA vs. Las Betulas 3er. Tiempo

    Saturday October 28

    10am: Las Praderas vs. Libres del Sur 

    11am: Los Cascos vs. Patagonia Travel

    12pm: Las Betulas 3er. Tiempo vs. GL Vinnovo

    1pm: La Campana vs. CUBA 

    Sunday October 29 - FINALS

    10am: 4th. League a vs. 4th. League B

    11am: 3rd. League A vs. 3rd. League B

    12pm: 2nd. League A vs. 2nd. League B

    1pm (field 5): 1st. League A vs. 1st. League B 

     

    TEAMS (5 -8 GOAL)

    • League A

    GWM Martindale: Antonio Lanusse 1, Delfìn Rueda 4, Rodrigo Rueda 3, Alejandro Checchi 0. Total: 8

    Las Betulas: Carlos Menéndez Behety 2, Ignacio Uranga 2, Francisco Soldati 3, Facundo Arrambide 1. Total: 8

    El Caburé: Francisco Moretti 3, Christian Condomi Alcorta 2, Simón di Paola 2, Federico Virasoro 1. Total: 8

    Martindale Esmowing: Nicolás Pisarenko 1, Nicolás Fernández Llorente 1, Marcelo Young 1, Gustavo Courreges 2. Total: 5

    • League B

    The Investment Company Escorihuela Gascón: Rafael García Mansilla 1, Duncan Dub 2, Christian von Rennenkampf 3, Ezequiel Nervi 2. Total: 8

    El Mirasol: Hana Grill 0, Alejandro Roldán 2, Julio Zavaleta 3, Javier Guerrero 3. Total: 8  

    Capilla Polo: Fernando Palacios 0, Diego Banchero 1, Andrés Lanusse 2, Horacio Lanusse 2. Total: 5

    El Molino: Gonzalo Bianchi 0, Mariano Bosch 0, Jorge Traberso (h) 4, Max Pistone 1. Total: 5

     

    FIXTURE (5 - 8 GOAL)

    Saturday October 21

    11,30am: GWM Martindale vs. Las Betulas

    11,30am: The Investment Company vs. El Mirasol

    1pm: El Caburé vs. Martindale Esmowing

    1pm: Capilla Polo vs. El Molino

    Tuesday October 24

    3pm: The Investment Company vs. El Molino

    3pm: Capilla Polo vs. El Mirasol

    4,30pm: GWM Martindale vs. Martindale Esmowing

    4,30pm: El Caburé vs. Las Betulas

    Saturday October 28

    10am: Martindale Esmowing vs. Las Betulas 

    10am: The Investment Company vs. Capilla Polo

    11,30am: GWM Martindale vs. El Caburé

    11,30am: El Molino vs. El Mirasol 

     

    Sunday October 29 – FINALS (times TBC)

    4th. League A vs. 4th. League B

    3rd. League A vs. 3rd. League B

    2nd. League A vs. 2nd. League B

    1st. League A vs. 1st. League B