• II Argentine Amateur Championship

    Libres del Sur and Martindale Esmowing won the II Argentine Amateur Championship at La Aguada Polo Club

     

    Libres del Sur and Martindale Esmowing (0-4 goal and  5-8 goal, respectively) were the winners of the II Argentine Amateur Championship, the newest competition of the 2017 HSBC Spring Season at La Aguada Polo Club, in Open  Door, Argentina. The finals took place on Sunday November 5.

    The winners and runner up have been as follows:

    • 0-4 Goal  

    New Balance Cup (7th./8th.) 

    Winner: CUBA // Runner up: Los Cascos

    Equidiet Cup (5th./6th.)

    Winner: Las Betulas 3er Tiempo // Runner up: Patagonia Travel

    Escorihuela Gascón Cup (3rd./4th.)

    Winner: La Campaña // Runner up: Las Praderas

    FINAL II Argentine Amateur Championship (0-4)

    Winner: Libres del Sur //Runner up: GL Vinnovo

    MVP: Cristian Condomi Alcorta

    Fair Play: Team LasBetulas 3er Tiempo

    • 5-8 Goal

    Equidiet Cup (5th./6th.)

    Winner: The Investment Company Escorihuela Gascon // Runner up: GWM Martindale

    Escorihuela Gascón Cup (3rd./4th.)

    Winner: El Mirasol // Runner up: El Cabure 

    FINAL II Argentine Amateur Championship (5-8)

    Winner: Martindale Esmowing //Runner up: El Molino El Trebol

    MVP: Marcelo Joung

    Fair Play: Mariano Bosch

     

    TEAMS (0-4 GOAL)

    • League A

    Las Praderas: Diego Sirito 1, Lucas Palmero 2, Martìn Moretti 1, Roberto Basile 0. Total: 4

    Patagonia Travel: Leonardo Cabred 0, Sebastiàn Dominguez 0, David Abiad 1, Alejandro Amadeo y Videla 3. Total: 4

    Libres del Sur: Emiliano Nespola 0, Mariano Latorre 0, Christian Condomi Alcorta 2, Augusto Reese 1. Total: 3

    Los Cascos: Julian Arostegui 0, Pablos Kutsukos 0, Javier Tonnelier 0, Diego Gimenez Lalor 2. Total: 2

    • Zona B

    La Campana: Sebastián Pistone 1, Alejandro Savagge 1, Sebastián Ballester 1, Diego Bosch 1. Total: 4 

    Las Betulas 3er. Tiempo: Tomás Allende 0, Javier Uranga 2, Diego Steverlinck 1, miguel Vigano 1. Total: 4

    CUBA: Jorge Mastrozzi 0, Federico Benitez Cruz 1, Santiago Daireaux 2, Max Pistone 1. Total: 3

    GL Vinnovo:  Gonzalo Latorre 0, Santiago Perea 0, Matias Amuchastegui 2, Santiago Soler 0. Total: 2

    FIXTURE (0 a 4 GOAL)

    Saturday October 21

    10am: Las Praderas vs. Patagonia Travel

    11am: La Campana vs. Las Betulas 3er. Tiempo

    12pam: CUBA vs. GL Vinnovo

    10am: Las Praderas vs. Patagonia Travel

     

    Tuesday October 24

    3pm: Libres del Sur vs. Patagonia Travel

    4pm: La Campana vs. GL Vinnovo

    5pm: Las Praderas vs. Los Cascos

    5pm: CUBA vs. Las Betulas 3er. Tiempo

    Saturday October 28

    10am: Las Praderas vs. Libres del Sur

    11am: Los Cascos vs. Patagonia Travel

    11,30am: CUBA vs. La Campana

    12pm: Las Betulas vs. GL Vinnovo

    Sunday November 5 - FINALS

    4th. League a vs. 4th. League B

    3rd. League A vs. 3rd. League B

    12nd. League A vs. 2nd. League B

    1st. League A vs. 1st. League B 

    TEAMS (5 -8 GOAL)

    • League A

    GWM Martindale: Antonio Lanusse 1, Delfìn Rueda 4, Rodrigo Rueda 3, Alejandro Checchi 0. Total: 8

    Las Betulas: Carlos Menéndez Behety 2, Ignacio Uranga 2, Francisco Soldati 3, Facundo Arrambide 1. Total: 8

    El Caburé: Francisco Moretti 3, Christian Condomi Alcorta 2, Simón di Paola 2, Federico Virasoro 1. Total: 8

    Martindale Esmowing: Nicolás Pisarenko 1, Nicolás Fernández Llorente 1, Marcelo Young 1, Gustavo Courreges 2. Total: 5

    • League B

    The Investment Company Escorihuela Gascón: Rafael García Mansilla 1, Duncan Dub 2, Christian von Rennenkampf 3, Ezequiel Nervi 2. Total: 8

    El Mirasol: Hana Grill 0, Alejandro Roldán 2, Julio Zavaleta 3, Javier Guerrero 3. Total: 8  

    Capilla Polo: Fernando Palacios 0, Diego Banchero 1, Andrés Lanusse 2, Horacio Lanusse 2. Total: 5

    El Molino: Gonzalo Bianchi 0, Mariano Bosch 0, Jorge Traberso (h) 4, Max Pistone 1. Total: 5

    FIXTURE (5 - 8 GOAL)

    Saturday October 21

    11,30am: GWM Martindale vs. Las Betulas

    11,30am: The Investment Company Escorihuela Gascon vs. El Mirasol

    1pm: El Caburé vs. Martindale Esmowing

    1pm: Capilla Polo vs. El Molino

    Tuesday October 24

    3pm: The Investment Company Escorihuela Gascon vs. El Molino

    3pm: Capilla Polo vs. El Mirasol

    4,30pm: GWM Martindale vs. Martindale Esmowing

    4,30pm: El Caburé vs. Las Betulas

    Saturday October 28

    10am: The Investment Company Escorihuela Gascon vs. El Molino

    10am: El Cabure vs. GWM Martindale

    11,30am: El Mirasol vs. Capilla Polo

    11,30am: Las Betulas vs. Martindale Esmowing

     

    Sunday November 5 – FINALS

    4th. League A vs. 4th. League B

    3rd. League A vs. 3rd. League B

    2nd. League A vs. 2nd. League B

    1st. League A vs. 1st. League B